Wyszukiwanie
zaawansowane »

Wielkość matrycy - o czym pamiętać kupując laptopa?

Wielkość matrycy - o czym pamiętać kupując laptopa?

Planując zakup laptopa - bez względu na to, czy mówimy tutaj o urządzeniu nowym, czy z drugiej ręki - nieuchronnie stajesz w obliczu kilku bardzo istotnych decyzji. Wybór przenośnego komputera to proces nieco bardziej złożony niż w przypadku stacjonarnych odpowiedników. Ogromną rolę odrywa tutaj to, w jaki sposób planujesz korzystać z urządzenia. W pierwszym z naszej serii poradników dla przyszłych posiadaczy notebooków skupimy się na kwestii wielkości oraz rodzaju matrycy. Poniżej podpowiadamy, o czym warto pamiętać dokonują wyboru.

Wielkość, rodzaj oraz rozdzielczość matrycy - o czym pamiętać kupując laptopa?

Pierwszym kryterium, jakie nasuwa się w kontekście matrycy laptopa, jest jej wielkość, a właściwie długość przekątnej. Na rynku czekają na Ciebie urządzenia o różnych wymiarach ekranu, od niewielkich modeli 13 lub 14-calowych, aż po te większe o przekątnej 17 cali. Nie jest to oczywiście sztywny zakres, jednak mówimy tutaj o najpopularniejszych standardach, które pozwalają na komfortowe korzystanie z przenośnego komputera.

Zaletą najmniejszych wariantów - czyli przede wszystkim tych o przekątnej 13 i 14 cali, choć na rynku nie brakuje również propozycji 11 i 12-calowych - jest oczywiście mobilność. Bardziej kompaktowy rozmiar, w połączeniu z mniejszą wagą, to dużo większa swoboda podczas pracy w terenie. Takie urządzenie bez problemu schowasz do niewielkiej torby lub plecaka, aby szybko wyciągnąć je w pociągu, na ławce w parku czy w szkole.

Niemal na drugim krańcu spektrum leżą laptopy o matrycy 17-calowej. Tutaj za cenę nieco mniejszej mobilności otrzymujesz duży i czytelny ekran, a tym samym maksymalny komfort użytkowania. Duże urządzenie to praktycznie jedyna słuszna opcja, jeśli z laptopa korzystasz przede wszystkim w domu przy biurku, a większa mobilność nie ma dla Ciebie większego znaczenia. Podróż z tego rodzaju sprzętem też jest oczywiście możliwa, jednak pamiętaj, że nie jest on tak poręczny jak mniejsze notebooki.

Swego rodzaju kompromisem są tutaj laptopy o matrycy wielkości 15 cali. Taki rozmiar jest na tyle niewielki, by umożliwiać swobodne korzystanie “w biegu”, a jednocześnie wystarczająco duży, aby zapewnić dość duży komfort dla Twoich oczu. Ostatecznie wybór - jak w większości przypadków - sprowadza się do Twoich potrzeb oraz osobistych preferencji.

Rozdzielczość matrycy laptopa - jaką wybrać?

Rozdzielczość ekranu - czyli, mówiąc wprost, liczba pikseli, które wyświetlane są na matrycy - to sprawa nieco prostsza. Z reguły im większa rozdzielczość, tym lepiej, a jedynym ograniczeniem jest tutaj Twój budżet. Jakie opcje masz do wyboru?

Matryca Full HD to obecnie rozsądne minimum - mniejsze rozdzielczości zdecydowanie odchodzą do lamusa, a większość laptopów dostępnych obecnie na rynku prezentuje przynajmniej standard Full HD, czyli 1080p. Droższą - lecz bez wątpienia bardziej perspektywiczną - opcją jest natomiast urządzenie z ekranem 4K. Ostrzejszy obraz ma sens szczególnie w przypadku notebooków z większym ekranem, gdzie ewentualne niedociągnięcia są bardziej widoczne.

Wielkość i rodzaj matrycy laptopa - co jeszcze ma znaczenie?

Ważnym kryterium jest także rodzaj wykończenia matrycy laptopa. Tutaj mamy dwie opcje - matową oraz błyszczącą - a każda z nich, jak można się było spodziewać, ma swoje mocne i słabe strony. Ekran matowy znacznie lepiej znosi promienie słoneczne, a obraz pozostaje widoczny nawet, gdy pada na niego światło. Ceną jest tutaj nieco mniejsza “wyrazistość”, słabsza głębia czerni oraz gorsze odwzorowanie kolorów. Ekran błyszczący to z kolei dokładnie odwrotna sytuacja - w ciemnym pomieszczeniu wygląda fantastycznie, jednak bezpośrednie światło po prostu się od niego odbija.

Po więcej cennych porad i wskazówek na temat specyfikacji, konkretnych parametrów oraz właściwości komputerów i notebooków sprawdź pozostałe artykuły na naszej stronie internetowej. Jednocześnie zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty komputerów przenośnych! Masz pytania? Skontaktuj się z naszymi doradcami już teraz, aby otrzymać dodatkowe informacje.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×