Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - waga i rozmiary, możliwość personalizacji

Poradnik wyboru laptopa - waga i rozmiary, możliwość personalizacji

Decydując o zakupie komputera z reguły skupiamy się na jego specyfikacji technicznej, ewentualnie na innych widocznych na pierwszy rzut oka parametrach, jak choćby przekątna matrycy. W takim podejściu nie ma oczywiście nic złego. Co więcej, jest ono w pełni uzasadnione - to właśnie to, co znajduje się wewnątrz naszego urządzenia, w dużej mierze wpływa na jego możliwości i komfort użytkowania. Wydajność to jednak nie wszystko, a dla codziennej wygody równie ważne są takie kwestie, jak waga, rozmiary oraz możliwości personalizacji laptopa - to właśnie tym aspektom poświęcona jest ta część naszego poradnika.

Wybieramy laptopa - waga i rozmiar

Zacznijmy zatem od podstaw. Na rynku dostępna jest cała gama urządzeń o różnej budowie - począwszy od niewielkich notebooków, które swoimi gabarytami przypominają raczej tablety, aż po duże modele wyposażone w ekrany o przekątnej niemal dorównującej stacjonarnym monitorom. Waga i rozmiar mobilnego komputera do pewnego stopnia determinuje zakres jego funkcjonalności. W jaki sposób? Choć w teorii każdy laptop jest przenośny, praktyka pokazuje, że urządzenia w większym rozmiarze nie są najlepszym wyborem w plenerze. Warto o tym pamiętać, planując zakup sprzętu.

Rozmiar jest tutaj najbardziej oczywistym parametrem. W naszym poradniku wyboru laptopa nie mogliśmy więc pominąć tego aspektu. Duży komputer po prostu jest mniej poręczny - jeśli korzystasz ze swojego urządzenia w parku, pociągu, autobusie czy nawet na terenie szkoły lub uczelni, raczej nie jest to najlepsze rozwiązanie. Problemem może okazać się już samo schowanie takiego komputera do plecaka. Z drugiej jednak strony, duże modele to lepszy komfort pracy i zabawy (oczywiście kiedy już uda Ci się przetransportować urządzenie w docelowe miejsce). Większy ekran i klawiatura to ogromne udogodnienie - jeśli pracujesz przy biurku, a komputer nie towarzyszy Ci w podróży, nie zastanawiaj się!

Waga laptopa to równie istotny aspekt - w tym przypadku możemy dojść do bardzo podobnych wniosków. Ciężkie modele z założenia nie są tak mobilne, jednak to, czy stanowi to dla Ciebie problem, to kwestia indywidualna. Jeśli przez większość dnia nosisz urządzenie w plecaku, z pewnością odczujesz dodatkowe kilkaset gramów. Jeśli jednak podróżujesz samochodem, a jedyny moment, kiedy nosisz swój komputer, to droga z auta do biura, waga nie jest aż tak istotna. Na rynku dostępne są modele o masie od 1 kg, do nawet 3 kg (najczęściej w przypadku modeli gamingowych), a standard dla urządzeń o sensownej przekątnej (około 15 cali) plasuje się mniej więcej w połowie tego zakresu.

Budowa laptopa - na co zwrócić uwagę?

Waga i rozmiar laptopa to nie jedyne fizyczne aspekty, które warto rozważyć, planując zakup przenośnego urządzenia. Duże znaczenie ma chociażby materiał, z którego wykonana jest obudowa - wybór między aluminium i plastikiem to nie tylko kwestia estetyki, ale także większa wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne (oczywiście na korzyść metalu). Minusem rozwiązań aluminiowych jest natomiast wyższa waga. Zwróć również uwagę na układ klawiatury oraz rozmiar touchpada - większe klawisze oraz gładzik mogą w dużej mierze poprawić komfort pracy na laptopie.

Możliwości personalizacji - laptop Twoich marzeń!

Jeśli cenisz sobie rozwiązania szyte na miarę, jest duża szansa, że możliwości personalizacji laptopa mają dla Ciebie równie wielkie znaczenie, co jego rozmiary i waga. Tutaj opcji jest kilka - począwszy od wymiennej obudowy w wybranym przez Ciebie kolorze, aż po trwałe naklejki winylowe. W przypadku pierwszego rozwiązania istotny jest model urządzenia, gdyż zakupiona obudowa musi pasować idealnie. Naklejki pozostawiają natomiast dużo więcej swobody, a w razie czego można je dowolnie przycinać.

Rozmiary i waga laptopa w znacznym stopniu determinują sposób, w jaki z niego korzystamy, choć nie jest to tak oczywiste na pierwszy rzut oka. Jeśli zależy Ci na mobilności i pracy w plenerze, wybierz mniejsze urządzenie. Jeśli jednak przenośny aspekt nie jest aż tak istotny - duży komputer to większy komfort użytkowania. Sprawdź pozostałe części naszego poradnika i zadaj nam pytanie w przypadku jakichkolwiek wątpliwości!

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×