Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - system operacyjny

Poradnik wyboru laptopa - system operacyjny

Zakup przenośnego komputera - a jeśli się nad tym zastanowić, to także elektroniki w ogóle - to nie tylko suche porównywanie specyfikacji technicznych. Bez względu na to, czy mówimy tutaj o użytku typowo domowym, czy raczej o urządzeniu do pracy w biurze (lub mobilnie), liczy się przede wszystkim komfort użytkowania oraz zakres dostępnych opcji. Te z kolei zależą w dużej mierze od oprogramowania - czyli przede wszystkim systemu operacyjnego. Poniżej podpowiadamy, jakie opcje w tym zakresie masz do wyboru planując zakup laptopa.

Kupujemy laptopa - z systemem operacyjnym czy bez?

Zacznijmy od początku. System operacyjny to absolutna podstawa każdego komputera - to on odpowiada za wszystkie procesy odbywające w ramach pracy urządzenia, działanie aplikacji oraz ogólne wrażenia płynące z użytkowania sprzętu. Jest to zatem konieczny element całej układanki. Pytanie brzmi jednak inaczej - czy lepiej kupić laptopa z preinstalowanym systemem, czy raczej dokonać takiej instalacji we własnym zakresie. Pochylmy się nieco niżej nad korzyściami każdego z tych rozwiązań.

Główną zaletą laptopa z systemem operacyjnym jest wygoda i oszczędność czasu. Wybierając urządzenie z wcześniej zainstalowanym oprogramowaniem nie musisz robić nic więcej - nie tracisz zatem czasu ani nerwów na własnoręczny wybór, wgranie oraz konfigurację software’u. Warto również pamiętać, że unikasz w ten sposób dodatkowych wydatków, gdyż samodzielne pozyskanie np. Windowsa wiąże się z kolejnym zakupem (różnym w zależności od wersji). Propozycje preinstalowane w nowych komputerach z reguły doskonale spełniają oczekiwania szerokiego grona użytkowników. Jeśli zależy Ci po prostu na jak najszybszym przygotowaniu urządzenia do działania, to jest opcja dla Ciebie.

Kiedy zatem warto postawić na zakup laptopa bez systemu operacyjnego? To rozwiązanie siłą rzeczy kierowane jest do nieco bardziej zaawansowanych użytkowników - lub takich, którzy akurat posiadają nośnik z oryginalnym oprogramowaniem (oraz kluczem). W tym przypadku jednak czeka na Ciebie konieczność przebrnięcia przez proces instalacji (aby przebiegł on pomyślnie, warto skorzystać ze wsparcia profesjonalnego serwisu). Nabycie “czystego” komputera to również dobre rozwiązanie dla tych, którzy planują korzystać z innego software’u niż Windows - np. z darmowego Linuxa.

Jaki system operacyjne w laptopie wybrać?

Zacznijmy od najbardziej oczywistego rozwiązania, czyli Windowsa. Obecnie jedyną sensowną opcją dla każdego laptopa jest rodzina systemów operacyjnych Windows 10 - tylko ta generacja jest na bieżąco wspierana przez Microsoft, w przeciwieństwie do starszych i nieco zapomnianych już (przynajmniej w mainstreamie) 8 oraz 7, nie wspominając nawet o Vista czy XP. Do wyboru mamy kilka różnych edycji:

  • Home - uniwersalny i wszechstronny system zaprojektowany z myślą o użytkownikach domowych,
  • Pro - edycja wzbogacona o szereg funkcji dla biznesu (przede wszystkim w obszarach bezpieczeństwa i administracji),
  • Enterprise - wersja korporacyjna.

Dla znacznej większości użytkowników laptop z Windows 10 Home na pokładzie okaże się najbardziej korzystnym rozwiązaniem.

Jakie są natomiast alternatywy dla oprogramowania ze stajni Microsoftu? W tym przypadku warto wspomnieć chociażby o Linuksie - darmowym (w większości przypadków) systemie, który oferuje bardzo dobrą wydajność, ogromne możliwości personalizacji oraz wysokie standardy bezpieczeństwa. Oprogramowanie dostępne jest w wielu różnych wersjach, a do najpopularniejszych dystrybucji należą OpenSUSE, Ubuntu czy Mint (różniące się przede wszystkim zakresem opcji konfiguracyjnych oraz dostępnych aplikacji). Użytkownicy urządzeń Apple pozbawieni są natomiast tego dylematu - tutaj jedyną możliwą opcją jest preinstalowany MacOS.

Laptop na miarę Twoich potrzeb!

Zakup laptopa zawsze wiąże się z szeregiem istotnych decyzji - obecność systemu operacyjnego jest kolejną z nich. Bez względu na to, jaką opcję wybierzesz, zapraszamy do zapoznania się z pełnym wymiarem oferty naszego sklepu internetowego, gdzie czeka na Ciebie masa atrakcyjnych pozycji. Zachęcamy również do sprawdzenia pozostałych części naszego poradnika.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×