Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - rozdzielczość i powłoka matrycy

Poradnik wyboru laptopa - rozdzielczość i powłoka matrycy

Ekran jest jednym z najbardziej oczywistych wyznaczników jakości urządzenia - to on w dużej mierze odpowiada za pierwsze wrażenie po uruchomieniu mobilnego komputera, jednocześnie decydując o ogólnym komforcie podczas użytkowania. W tej odsłonie naszego poradnika wyboru laptopa skupimy się właśnie na parametrach wyświetlacza. Dowiedz się, jaka rozdzielczość i powłoka matrycy będą dla Ciebie najlepsze oraz na jakie aspekty zwrócić uwagę podczas zakupu.

Kupujemy laptopa - jaką rozdzielczość matrycy wybrać?

Co rozumiemy przez rozdzielczość matrycy w laptopie? Jest to nic innego jak całkowita ilość pikseli (czyli najmniejszych elementów wyświetlanych na ekranie), która mieści się na danym wyświetlaczu. W praktyce zatem im większa ich liczba, z tym bardziej szczegółowym obrazem mamy do czynienia. W tej części naszego poradnika omówimy najpopularniejsze warianty dostępne na rynku.

Zacznijmy od absolutnego standardu, poniżej którego nie warto schodzić. Matryca laptopa w rozdzielczości Full HD (1920x1080 pikseli) to zdecydowanie najpopularniejszy wariant ekranu, który trafia obecnie do laptopów. Taki wyświetlacz doskonale sprawdzi się do większości zastosowań (także profesjonalnych), nie wspominając nawet o zwykłej edycji dokumentów czy przeglądaniu stron internetowych. Mówiąc wprost, jest to świetny kompromis pomiędzy ceną urządzenia a jakością wyświetlanych treści.

Osoby szukające najwyższej możliwej jakości z pewnością zwrócą się natomiast w stronę matryc o większych rozdzielczościach - czyli przede wszystkim 4K (3840x2160). Taka ilość pikseli pozwoli na doświadczanie filmów i seriali w najwyższej jakości oferowanej obecnie przez serwisy streamingowe. Minusem jest tutaj niestety cena laptopów z takim ekranem, która może być nawet dwukrotnie wyższa od bezpośrednich odpowiedników. Warto również pamiętać, że na stosunkowo małym ekranie większa ostrość obrazu nie będzie aż tak zauważalna, jak np. na kilkudziesięciocalowym telewizorze.

Rodzaje matryc w laptopach - na co zwrócić uwagę?

Pozostając w temacie matryc w laptopach, warto pochylić się nieco niżej nad poszczególnymi rodzajami technologii, w których zostały one wykonane. Mają one niebagatelny wpływ na ogólne wrażenia wizualne podczas użytkowania sprzętu. Do wyboru mamy między innymi:

  • TN - popularne, a zarazem najstarsze wyświetlacze na rynku; prezentują stosunkowo słabe parametry w zakresie kątów widzenia, kontrastu oraz odwzorowania i nasycenia kolorów,
  • IPS - lepsze od ekranów TN, jeśli chodzi kąty widzenia oraz odwzorowania barw (poza czernią); minusem może natomiast okazać się gorszy czas reakcji,
  • VA - pod względem jakości obrazu (i kolorów) plasują się gdzieś pomiędzy TN a IPS, przewyższając te ostatnie w kwestii odwzorowania czerni oraz czasu reakcji; minusem jest natomiast możliwość zauważalnego smużenia.
  • OLED - ekrany zauważalnie jaśniejsze, bardziej wydajne i oferujące znacznie lepszy kontrast, reprodukcję kolorów i głębię czerni; w przeciwieństwie do paneli LCD każdy piksel działa tutaj niezależnie.

Powłoka matrycy w laptopie - jaki rodzaj wybrać?

Nasz poradnik wyboru laptopa nie byłby kompletny, gdyby nie zostały w nim poruszone kwestie powłoki matrycy. Choć może to wydawać się niewiele znaczącym detalem (w przeciwieństwie do rozdzielczości), tak naprawdę sposób wykończenia ekranu ma ogromny wpływ na komfort korzystania z urządzenia. Jakie opcje mamy do wyboru? Zacznijmy od tej mniej spektakularnej, czyli od powłoki matowej - ta oferuje znacznie lepszą widoczność w obliczu ostrych źródeł światła padających na wyświetlacz (jak lampki biurowe czy naturalne światło słoneczne). Takie rozwiązanie jest zdecydowanie bardziej przyjazne dla oczu, a Twój wzrok męczy się wolniej. Dobry wybór dla osób spędzających dużo czasu przed ekranem (np. podczas pracy biurowej) oraz korzystających z komputera na zewnątrz.

Połyskująca powłoka matrycy laptopa oferuje z kolei lepsze wrażenia w zakresie kontrastu, ostrości obrazu oraz wyrazistości barw (nawet w niższej rozdzielczości) - jest to świetny wybór, jeśli lubisz oglądać filmy i grać w gry. Jednocześnie korzystanie z takiego urządzenia w słoneczny dzień w parku może okazać się kłopotliwe. Wiesz już, na co zwrócić uwagę wybierając rozdzielczość i powłokę matrycy w laptopie. Koniecznie sprawdź również pozostałe części naszego poradnika, a w przypadku jakichkolwiek pytań - skontaktuj się z nami!

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×