Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - Przeznaczenie

Poradnik wyboru laptopa - Przeznaczenie

Planując zakup laptopa zazwyczaj skupiamy się na znalezieniu opcji po prostu "najlepszej". Jednak w przypadku sprzętu elektronicznego trudno o uniwersalnie najbardziej korzystne rozwiązania. To, co dla jednych będzie spełnieniem marzeń (a raczej oczekiwań w temacie użytkowania i możliwości sprzętu), dla innych może okazać się zupełnie niepotrzebnym dodatkiem, a nawet lekką niedogodnością. Decydując się na model o konkretnych parametrach warto zatem zastanowić się nad tym, do czego będzie on właściwie nam służył. Przeznaczenie to podstawowe kryterium podczas zakupu każdego sprzętu.

Przeznaczenie laptopa - mobilnie czy na biurku?

Laptopy to sprzęt o przeznaczeniu przenośnym - co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak owa mobilność może znacząco różnić się w zależności od modelu, a notebooki wykorzystywane wyłącznie przy biurku (także w towarzystwie stacji dokującej) nie są niczym niespotykanym. Rozmiar i waga to tutaj kluczowe parametry. Jeśli szukasz urządzenia, które sprawdzi się w domowym biurze (z ewentualną opcją przeniesienia go, jeśli taka potrzeba nastąpi) sytuacja jest prosta - większa matryca to większy komfort, zarówno w pracy, jak i dla rozrywki. Jeśli z notebooka korzystasz przede wszystkim stacjonarnie, np. przy stole lub biurku, ekran o przekątnej powyżej 15 cali będzie dobrym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast zależy Ci przede wszystkim na "przenośnym" aspekcie mobilnego komputera, warto postawić na modele o nico mniejszych gabarytach, kosztem przekątnej ekranu. Pociąg, ławka w parku, szkolny korytarz czy też kanapa - w tych miejscach duży laptop po prostu się nie sprawdzi.

Dodatkowym aspektem jest także czas pracy na baterii, który zazwyczaj jest lepszy w przypadku sprzętu z mniejszym ekranem. Jeśli potrzebujesz natomiast dodatkowej dozy swobody, postaw na urządzenia typu 2 w 1, które łączą w sobie moc i funkcjonalność laptopa oraz ekran dotykowy i poręczność tabletu, oferując jednocześnie kilka możliwości ustawienia ekranu.

Praca, gaming czy seriale - przeznaczenie laptopa w praktyce

Ekran, choć istotny, to jednak nie wszystko. Ważne jest również to, co znajduje się wewnątrz obudowy laptopa. Wybierając konfigurację warto zastanowić się, czy inwestycja w bardzo dużą moc obliczeniową sprzętu jest uzasadniona jego przeznaczeniem. Mówiąc wprost, podstawowa praca biurowa (edycja dokumentów, arkuszy kalkulacyjnych czy prezentacji) nie wymaga najmocniejszego komputera na rynku. Konfiguracje ze średniej półki (np. procesory z serii Intel Core i3 lub i5 wraz ze zintegrowaną kartą graficzną oraz 4GB pamięci RAM) są w stanie zapewnić komfortowe i płynne działanie systemu. Podobnie w przypadku rozrywki - przeglądanie stron internetowych, odtwarzanie filmów (także w streamingu) oraz uruchamianie podstawowych programów nie należą do zbyt wymagających zadań.

Sytuacja wygląda zgoła inaczej, jeśli przeznaczeniem Twojego laptopa są zadania wymagające większej mocy obliczeniowej - projektowanie w środowisku 3D, montaż wideo, a także zabawa z najnowszymi grami komputerowymi. W tym przypadku topowa konfiguracja to w zasadzie konieczność.

Przeznaczenie a budżet - laptop na miarę Twojej kieszeni!

Zakup laptopa o konkretnym przeznaczeniu - jak w przypadku każdej kategorii elektroniki użytkowej - rozbija się możliwości finansowe użytkownika. Rynek notebooków dostarcza wielu korzystnych opcji w różnych segmentach cenowych. Aby jednak cieszyć się tym, co najlepsze w danej kategorii, niezbędne będzie sięgnięcie do portfela nieco głębiej. Precyzyjne określenie własnych potrzeb i oczekiwań wobec sprzętu pomoże Ci zatem uniknąć niepotrzebnych inwestycji. Zyskasz natomiast funkcjonalne urządzenie o profilu dopasowanym do Twojego stylu użytkowania.

W tym miejscu zachęcamy również do sprawdzenia bogatej i różnorodnej oferty laptopów, która czeka na Ciebie w naszym sklepie internetowym. Wśród naszych propozycji znajdziesz sprzęt o różnym przeznaczeniu i konfiguracji technicznej - szczegółowy wykaz parametrów pomoże Ci dokonać najlepszego wyboru. Sprawdź pozostałe artykuły dostępne w naszym serwisie, aby dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych aspektów zakupu komputera.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×