Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - procesor

Poradnik wyboru laptopa - procesor

Planując zakup laptopa - bez względu na to, czy mówimy tutaj o gotowym sprzęcie, czy też składanym we własnym zakresie - warto poświęcić nieco czasu na wybór odpowiedniego procesora. W końcu to właśnie CPU odpowiedzialne jest większość działań i operacji wykonywanych na komputerze, a od jego wydajności zależy ogólna kultura pracy sprzętu. Mnogość modeli, generacji i oznaczeń może jednak przyprawić klienta, który dopiero zgłębia temat, o prawdziwy ból głowy. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model.

Cechy procesora w laptopie - na jakie parametry zwrócić uwagę?

Stając w obliczu wyboru procesora do laptopa, warto poznać nieco podstaw. Ogólna wydajność CPU sprowadza się do kilku najistotniejszych parametrów, jak choćby liczba rdzeni - są one odpowiedzialne za przetwarzanie procesów w obrębie urządzenia, a im większa ich liczba, tym większa wydajność (przy optymalnym zużyciu energii). W przypadku laptopów popularnym rozwiązaniem są modele 2-rdzeniowe (wystarczające do pracy biurowej), choć zdecydowanie warto skłonić się w stronę wariantów 4-, 6- czy nawet 8-rdzeniowych, do nieco bardziej wymagających zadań.

Co poza ilością rdzeni jest istotne przy wyborze procesora do laptopa? Warto zwrócić uwagę chociażby na ilość wątków - te z kolei umożliwiają wykonywanie dodatkowych operacji w momencie, gdy całość rdzenia nie jest wykorzystywana (im więcej, tym lepiej). Inną istotną wartością jest także taktowanie CPU, czyli liczba cykli obliczeń wykonywanych na sekundę - średnia półka to w tym przypadku około 2.5 GHz, a do bardziej zasobożernej pracy warto wybrać modele o taktowaniu powyżej 3 GHz.

Producenci, generacje i oznaczenia - wybieramy procesor do laptopa

Zacznijmy od początku - na rynku CPU dominują podzespoły dwóch wiodących producentów, czyli Intela i AMD. Wybór między tymi firmami nie wpływa jednak zbytnio na ogólne doświadczenia płynące z użytkowania laptopa. To raczej kwestia konkretnych generacji i rodzin sprzętu. Istotną przeszkodą może być jednak rozszyfrowanie oznaczeń poszczególnych produktów - jak można się spodziewać, każda z marek stosuje własny klucz oznaczania swoich modeli.

W przypadku Intela warto wspomnieć przede wszystkim o seriach takich jak i3, i5, i7 oraz i9. Jak można się domyślić, im większy numer, tym wyższe parametry CPU - nie oznacza to jednak, że modele z linii i3 nie są warte Twojej uwagi, to raczej kwestia konkretnych zastosowań oraz grupy docelowej. Równie istotna jest w tym przypadku generacja, wyrażana numerem (np. i5 10400, co oznacza modele z generacji dziesiątej).

Jeśli chodzi o AMD, mamy tutaj do czynienia przede wszystkim z linią procesorów Ryzen, w postaci modeli z serii 3, 5, 7 oraz 9. Analogicznie do Intela, generacje podzespołów wyrażane są przy pomocy dwóch pierwszych liczb oznaczenia (np. Ryzen 5 5500).

Oznaczenia procesora w laptopie - jak je rozszyfrować?

To jednak nie wszystko - numery serii poszczególnych modeli CPU z reguły zakończone są literą, która stanowi oznaczenie rodzaju procesora. Oznaczenia te również różnią się w zależności od producenta. Wybierając procesor do laptopa warto jednak poświęcić im nieco uwagi, gdyż mają wymierny wpływ na kulturę pracy sprzętu.

Oznaczenia CPU od Intela to:

  • Y - ekstremalnie niskie napięcie (a tym samym taktowanie i pobór mocy),
  • U - model ultraniskonapięciowy, jednak o wyższej wydajności niż wariant Y,
  • H - pełnonapięciowy model o optymalnej wydajności,
  • HF - wariant bez zintegrowanego układu graficznego (wymaga dedykowanej karty),
  • HK - odblokowany mnożnik (możliwość zwiększenia taktowania),
  • G - zintegrowany układ graficzny, cyfra oznacza serię układu (np. G7).

Procesory AMD (także w laptopach) operują natomiast następującymi oznaczeniami:

  • U - model niskonapięciowy,
  • H - standardowy wariant pełnonapięciowy,
  • HX - model wysokowydajny z odblokowanym mnożnikiem,
  • HS - odpowiednik wariantu H o niższym współczynniki TDP oraz taktowaniu bazowym.

Znając schemat oznaczeń, nazewnictwo konkretnych producentów, a także najważniejsze parametry CPU, wybór odpowiedniego modelu nie będzie już tak wielkich wyzwaniem - nawet dla laika. Po więcej informacji na temat podzespołów komputerowych zapraszamy do pozostałych artykułów na naszym blogu.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×