Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - Pamięć RAM

Poradnik wyboru laptopa - Pamięć RAM

Wydajność i kultura pracy komputera przenośnego zależy od wielu czynników - jednym z najistotniejszych komponentów każdego laptopa, a zarazem głównym bohaterem niniejszego tekstu, jest pamięć RAM. W tej części naszego poradnika omawiamy podstawowe zadania, rodzaje oraz charakterystykę podzespołów z tej kategorii, jednocześnie podpowiadając, jak wybrać najbardziej korzystną opcję w odniesieniu do swoich potrzeb. Przekonajmy się!

Czym jest pamięć RAM i jakie są jej zadania?

Zacznijmy od samego początku. RAM (Random Access Memory) to nic innego jak pamięć operacyjna komputera. W przeciwieństwie do dysku twardego, zawiera ona informacje na temat aktualnych wyników pracy aplikacji, gier oraz innych procesów zachodzących w ramach systemu. Odróżnia ją również wysoki współczynnik odczytu danych - mówiąc wprost, jest ona bardzo szybka, umożliwiając tym samym bieżące przetwarzanie informacji programów. W przeciwieństwie od wspomnianych nośników masowych ma ona jednak charakter tymczasowy, a dane zostają usunięte po wyłączeniu urządzenia - w celu zachowania pliku konieczne jest więc zapisanie go na innym nośniku.

Dlaczego pamięć RAM jest tak istotna dla działania laptopa? W praktyce to właśnie ona umożliwia wykonywanie skomplikowanych zadań w czasie rzeczywistym - od niej zależy możliwości uruchomienia wymagających programów (w szczególności, jeśli mowa o kilku pracujących aplikacjach jednocześnie). Od możliwości tego typu podzespołów uzależniona jest także szybkość pracy samego systemu, co ma niebagatelne znaczenie dla ogólnych wrażeń płynących z użytkowania sprzętu.

Rodzaje pamięci RAM - jaki standard wybrać?

Obecnie wciąż najpopularniejszym standardem w przypadku pamięci RAM jest DDR4. Dwunasta generacja procesorów Intel Core zbiegła się jednak z debiutem bezpośredniego następcy, czyli DDR5. Różnice pomiędzy generacjami obejmują przede wszystkim wyższą gęstość, która przekłada się na większą pojemność pojedynczej kości. Nie bez znaczenia jest również skok przepustowości, który owocuje szybszym odczytem danych.

Większa wydajność ma jednak swoją cenę - a w tym przypadku mowa o koszcie w sensie dosłownym. Kości w standardzie DDR5 są po prostu drogie, co z założenia może stanowić dość dużą przeszkodę dla sporej grupy konsumentów. Istotnym czynnikiem jest tutaj również kompatybilność - standard ten wymaga określonego modelu płyty głównej, co w połączeniu z (ponownie) wysoką ceną tego typu podzespołów sprawia, że nie podbija on rynku w zbyt zawrotnym tempie. Naturalnie nie jest to jednak sytuacja trwała, a ugruntowanie pozycji DDR5 (a tym samym spadek cen) jest tylko kwestią czasu.

Który wariant zatem wybrać? Tutaj kwestia jak zwykle uzależniona jest od osobistych preferencji i budżetu. Jeśli chodzi o podstawowe parametry, standard DDR4 oferuje maksymalną pojemność pojedynczej kości na poziomie 64 GB przy przepustowości 25.6 GB/s - DDR5 to odpowiednio 128 GB oraz 38.4 GB/s. Na korzyść tego ostatniego przemawia również niższe napięcie (a tym samym pobór prądu), możliwość realizowania operacji podczas odświeżania oraz większa liczba banków. To, czy różnica wydajności uzasadnia dla Ciebie większy wydatek, jest kwestią osobistą.

Wybieramy pamięć RAM - na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zakup pamięci RAM do laptopa może okazać się wymagającym zadaniem dla użytkownika, który nie jest specjalistą w temacie podzespołów komputerowych. Poniżej podpowiadamy, na jakie kwestie warto zwrócić uwagę dokonując wyboru.

  1. Pojemność dopasowana do potrzeb - 8 GB w zupełności wystarczy do pracy biurowej, jednak do bardziej wymagających zadań (obróbka graficzna, montaż wideo, gry) warto postawić na opcję 16 lub nawet 32 GB,
  2. Typ pamięci RAM - szukając podzespołów laptopa upewnij się, że dany wariant jest przeznaczony do komputerów przenośnych (a jednocześnie także kompatybilny z Twoją płytą główną),
  3. Częstotliwość taktowania - wartości opóźnień również mają wpływ na codzienną pracę sprzętu,
  4. 64-bitowy system operacyjny - warianty 32-bitowe nie są w stanie obsłużyć pojemności większych niż 4 GB.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami, by dowiedzieć się więcej na temat pamięci RAM oraz innych podzespołów Twojego laptopa!

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×