Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - Karta graficzna

Poradnik wyboru laptopa - Karta graficzna

Procesor to nie jedyny element wpływający na wydajność komputerów. Kluczowe znaczenie ma także karta graficzna. Odpowiada za tworzenie i wyświetlanie obrazu. Jej parametry powinny zainteresować nie tylko miłośników gier czy osób profesjonalnie zajmujących się obróbką wideo. To właśnie od niej zależy płynność oglądania filmów oraz szybkość wykonywania przez komputer kolejnych zadań i operacji. Jak wybrać najlepszą konstrukcję? Sprawdź!

Do czego służy karta graficzna?

Jej rolą jest głównie generowanie i wyświetlanie obrazu. Zwłaszcza w przypadku gier proces tworzenia animacji jest bardziej skomplikowany. Dlatego karta graficzna powinna cechować się odpowiednią wydajnością. Tylko wtedy zapewni wysoką rozdzielczość i szczegółowość poruszających się postaci, wybuchów, walk itp.

To jeszcze nie wszystko! Karta graficzna wspiera obliczenia procesora w specjalistycznych zastosowaniach, takich jak: konwertowanie wideo, renderowanie animacji, archiwizowanie plików czy obróbka zdjęć. Zwiększa także wydajność samego komputera, przyspieszając wykonywanie określonych zadań. Przy wyborze warto jednak wziąć pod uwagę rodzaj stosowanego oprogramowania. O wydajności i generacji karty graficznej informują oznaczenia znajdujące się w nazwie danego modelu. Jest to pierwszy człon liter i cyfr.

Wybór karty graficznej - najważniejsze parametry

- Kompatybilność karty graficznej z płytą główną i procesorem

Złącze karty graficznej powinno być identyczne jak na płycie głównej, a sam komponent musi fizycznie mieścić się w obudowie. W przypadku procesora wybór jest bardziej skomplikowany. Zbyt słaby nie wykorzysta w pełni potencjału grafiki. Należy więc zwrócić uwagę na specyfikację sprzętu. Producent zwykle podaje, jakie układy sprawdzą się w danej konfiguracji.

- Taktowanie w karcie graficznej

Taktowanie to nic innego, jak liczba operacji, którą potrafi wykonać dany układ w ciągu jednej sekundy. Im wyższy parametr, tym lepsza moc obliczeniowa. W przypadku kart graficznych ważna jest wartość taktowania rdzenia oraz pamięci. W wielu najnowszych modelach producenci zastosowali kilka rdzeni, co wyraźnie zwiększa ich wydajność podczas pracy przy dużym obciążeniu. Pozwala to sprostać wymaganiom graficznym gier komputerowych.

- Funkcja chłodzenia

Karty graficzne o dużej mocy wymagają skutecznego chłodzenia dla utrzymania optymalnej pracy całego układu oraz ochrony przed przegrzaniem. Niektóre modele posiadają własny radiator oraz specjalny wiatrak - wentylator lub turbinę. Różnią się one nie tylko liczbą obrotów, ale także generowanym hałasem. Coraz częściej użytkownicy sięgają po chłodzenie wodne, gdzie ciecz przemieszcza się w systemie rurek i bloków.

- Pamięć VRAM

Wartość pamięci karty graficznej znajduje się zwykle w nazwie konkretnego modelu. Odpowiednia wartość tego parametru umożliwia obsługę wszystkich ustawień monitora (np. wyświetlanie obrazu w jakości Full HD) oraz gier (np. generowanie najważniejszych detali grafiki). Standardem stały się już karty z pamięcią GDDR6, GDDR5 lub GDDR5X.

- Wielkość karty graficznej

Mamy do wyboru małe, średnie i duże karty graficzne. Którą z nich wybrać? Pierwsza sprawdzi się w kompaktowych komputerach, czyli tam, gdzie pełnowymiarowy komponent nie mieści się w obudowie lub blokuje pozostałe porty na płycie głównej. Karty o pełnym profilu najczęściej znajdują zastosowanie w komputerach stacjonarnych o standardowych parametrach. Należy pamiętać, że miniaturyzacja oznacza brak możliwości zastosowania większego radiatora, co przekłada się na mniejszą ilość oddawanego ciepła.

Co wybrać: kartę dedykowaną czy zintegrowaną?

Większość procesorów wyposażona jest w zintegrowany układ graficzny, który doskonale sprawdzi się w przypadku niższych wymagań sprzętowych. Nadaje się zwłaszcza do pracy biurowej oraz użytku domowego. Umożliwia odtwarzanie filmów czy pisanie. Jest bardziej energooszczędny, dzięki czemu zapewnia dłuższą żywotność baterii. Może jednak okazać się niewystarczający dla wyrafinowanych graczy, którym zależy na dużej prędkości działania urządzenia oraz nienagannej rozdzielczości obrazu. W tym przypadku wybór powinien paść na dedykowaną kartę graficzną, która posiada własną pamięć wideo (VRAM). To odpowiednie rozwiązanie także dla osób zajmujących się zawodowo obróbką zdjęć, konwertowaniem filmów i innymi zaawansowanymi projektami.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×