Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - dysk twardy

Poradnik wyboru laptopa - dysk twardy

Zakup komputera - bez względu na to, czy mowa tutaj o wariancie stacjonarnym, czy mobilnym - zawsze wiąże się z przynajmniej kilkoma istotnymi decyzjami. Jednym z takich momentów jest chociażby wybór dysku twardego do laptopa. Rynek dostarcza wielu rozwiązań, które różnią się pod względem specyfikacji technicznej i walorów czysto użytkowych. Co ciekawe, nie jedynego prawidłowego rozwiązania tej kwestii - zależy ona raczej od osobistych preferencji oraz tego, jak właściwie korzystasz ze swojego urządzenia. Ten artykuł podpowie Ci, na co zwrócić uwagę planując taki zakup.

Pojemność dysku twardego - dla kogo jest ważna?

Na jaką pojemność dysku twardego się zdecydować? Intuicja podpowiada, że im więcej gigabajtów, tym lepiej, jednak w rzeczywistości sprawa nie jest aż tak czarno-biała. Oczywiście - więcej miejsca na zdjęcia, filmy i gry to zawsze spory plus. Warto tutaj jednak pamiętać również o kwestii ceny (a także rodzaju technologii, o czym za chwilę). Większa pojemność to zawsze rosnący koszt, co dla niektórych użytkowników może po prostu okazać się niepotrzebne. Mówiąc wprost - jeśli planujesz na swoim laptopie składować obszerne katalogi plików, postaw na modele o dużej pojemności. Jeśli natomiast częściej korzystasz z serwisów streamingowych, skup się na innych parametrach.

Rodzaje dysków twardych do laptopa - SSD czy HDD?

Jeśli chodzi o technologię zamkniętą w dyskach twardych do laptopa, do wyboru realnie mamy dwie opcje - HDD oraz SSD. Ten odwieczny dylemat wszystkich posiadaczy komputerów, sprowadza się tak naprawdę do kilku istotnych różnic, a ostateczna decyzja wciąż jest kwestią w dużej mierze subiektywną. Rosnąca pojemność w parze z malejącą ceną modeli SSD może wkrótce nieco mocnie przechylić szalę zwycięstwa na korzyść tego typu urządzeń, jednak nie uprzedzajmy faktów. Czym charakteryzują się obie opcje?

HDD - dysk twardy o dużej pojemności

Niewątpliwą zaletą HDD jest właśnie pojemność - dyski twarde do laptopa wykonane w tej technologii zapewnią Ci ogromną ilość miejsca na pliki w stosunkowo niskiej cenie. Na rynku nie brakuje propozycji, których pojemność liczona jest w dziesiątkach terabajtów (choć te nadal wiążą ze sporym wydatkiem), jednak modele jedno- bądź kilkuterabajtowe to obecnie dość przystępny zakup. Jeśli stosunek ceny do pojemności to dla Ciebie najważniejszy wyznacznik, jesteś pod właściwym adresem.

HDD nie jest jednak rozwiązaniem pozbawionym wad. Dyski twarde z tej kategorii wyraźnie odstają po względem prędkości odczytu danych. Wynika to bezpośrednio z ograniczeń konstrukcyjnych - fizycznie obracany talerz zwyczajnie ma swoje granice (zadowalający poziom to około 7000 obrotów na minutę). Taka budowa sprawia również, że urządzenie jest podatne na uszkodzenia mechaniczne w wyniku uderzeń i wstrząsów (choć samoczynna awaryjność jest raczej niska). Pozostaje również kwestia kultury pracy - sprzęt jest po prostu nieco głośniejszy.

SSD - szybki dostęp do plików i optymalna praca laptopa

W przypadku dysków twardych SSD (które w istocie nie są wcale “twardymi”), sprawa wygląda wprost przeciwnie. Kluczową zaletą jest tutaj szybkość odczytu i zapisu danych. Dzięki temu nie tylko w znacznie krótszym czasie otrzymasz dostęp do swoich plików - szybkość ma wpływ także na ogólne działanie systemu oraz aplikacji (w tym gier). Pozostałe zalety to bardzo niski poziom generowanego hałasu oraz temperatury. Ma to szczególne znaczenie, gdy często korzystasz z laptopa na kolanach.

Wady modeli SSD? Przede wszystkim cena oraz mniejsze pojemności. Jeśli zależy Ci na ogromnej bibliotece plików ulokowanej w pamięci Twojego laptopa, zapłacisz znacznie więcej. Rosnąca popularność tej technologii sprawia jednak, że ceny powoli się normują - nadal jednak mówimy tutaj jednak o kwotach rzędu kilkuset złotych za pojemność poniżej jednego terabajta.

Dysk twardy do laptopa - co wybrać?

Wybór sprowadza się zatem do pewnego kompromisu pomiędzy pojemnością, szybkością oraz ceną. Zachęcamy tym samym do sprawdzenia naszej oferty akcesoriów i podzespołów komputerowych - znajdziesz tam szeroką ofertę atrakcyjnych propozycji dla Twojego laptopa. Masz pytania? Skontaktuj się z nami już teraz!

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×