Wyszukiwanie
zaawansowane »

Poradnik wyboru laptopa - dostępne porty

Poradnik wyboru laptopa - dostępne porty

Przekątna ekranu, ilość pamięci RAM czy też kolor obudowy - to tego typu parametrom z reguły poświęcamy najwięcej uwagi podczas wyboru nowego laptopa. Ta część naszego poradnika będzie jednak dotyczyć nieco innej kwestii, która w dużej mierze determinuje funkcjonalność urządzenia. Mamy tu na myśli oczywiście dostępne porty umieszczone w obudowie komputera. Choć pewne standardy można potraktować jako normę, wbrew pozorom nie jest to aż tak oczywiste - różnice można zauważyć nie tylko w przypadku starszych i nowszych modeli, ale nawet porównując egzemplarze z tej samej półki.

Dlaczego ilość i rodzaj dostępnych portów mają tak duże znaczenie?

Mówiąc wprost - obecność konkretnych portów w obudowie komputera decyduje o zakresie urządzeń zewnętrznych, które możesz do niego podpiąć. Na przestrzeni lat producenci elektroniki wprowadzali i porzucali pewne rozwiązania, co może mieć ogromne znaczenie dla posiadaczy konkretnego sprzętu (szczególnie, gdy mowa o nieco starszych urządzeniach). Nasz poradnik wyboru laptopa pomoże Ci uniknąć przykrej niespodzianki.

Jednak sama obecność portów dostępnych w laptopie to nie wszystko - równie istotne jest ich rozmieszczenie. Lokalizacja poszczególnych gniazd ma ogromne znaczenie dla ergonomii pracy, zarówno w kwestii układu i organizacji biurka, jak i korzystania typowo mobilnego. Źle ulokowane wejście słuchawkowe czy gniazdo zasilacza może utrudnić korzystanie z komputera. Nasz poradnik wyboru laptopa powstał po to, by pomóc Ci znaleźć sprzęt dopasowany do potrzeb

Poradnik wyboru laptopa - rodzaje portów

Zacznijmy od absolutnej podstawy, czyli portu USB. Choć mogłoby się wydawać, że takowy musi znaleźć się w praktycznie każdym urządzeniu, diabeł jak zwykle tkwi w szczegółach. Jeśli zależy Ci na obecności dużego wejścia USB - co może być szczególnie istotna dla posiadaczy pokaźnej kolekcji kabli, pendrive'ów oraz innych urządzeń peryferyjnych - upewnij się, że wybrany laptop dysponuje gniazdem w standardzie przynajmniej 3.0, który umożliwia znacznie szybsze przesyłanie danych.

Coraz bardziej popularną alternatywą jest natomiast montaż wejść typu USB-C (obok lub zamiast dużego odpowiednika). Z tego standardu korzysta spora ilość sprzętu ukazującego się na rynku - jest to zdecydowanie rozwiązanie przyszłościowe. Zwróć jednak uwagę na możliwości dostępnego portu - np. czy umożliwia ono przesyłanie danych, czy tylko ładowanie urządzenia. Ze standardu USB-C korzystają również złącza Thunderbolt 3 oraz 4 - te pozwalają na transmisję danych z prędkością 40 GB/s.

To jednak nie wszystko - nasz poradnik wyboru laptopa nie byłby kompletny bez gniazda HDMI. Jeśli chodzi o dostępne porty, ten również jest wyjątkowo użyteczny, gdyż pozwala na przesyłanie obrazu dźwięku bezpośrednio do monitora (a także telewizora czy nawet projektora). Także w tym przypadku kluczowy jest jednak standard - HDMI 2.0 oraz 2.1 to w tym momencie jedyne sensowne opcje. Ta ostatnia umożliwia transmisję obrazu w jakości 4K w 120 klatkach na sekundę (lub 8K przy 30 FPS). Możesz również trafić na gniazdo micro HDMI, które jest jego miniaturową wersją.

Wszystkich posiadaczy słuchawek przewodowych wyposażonych we wtyczkę minijack powinno interesować właśnie to gniazdo. Choć w dobie szeroko zakrojonej ekspansji modeli bezprzewodowych jego brak nikogo już nie zdziwi, zdecydowanie warto zwrócić na to uwagę. Coraz rzadszym widokiem jest natomiast port Ethernet - znaczna większość laptopów wyposażona jest obecnie w moduł Wi-Fi. Miłym dodatkiem (szczególnie dla osób, których praca oscyluje wokół zdjęć i filmów) jest natomiast dedykowane wejście na kartę pamięci - SD lub micro SD).

Wybieramy laptopa - wszystko, co warto wiedzieć o dostępnych portach

Zestaw wejść w obudowie przenośnego komputera to często kwestia nie tylko funkcjonalności, ale także samej ergonomii urządzenia. Choć klasyczne USB nie należy do zbyt dużych gniazd, na rynku są urządzenia o mniejszych gabarytach - postępująca minimalizacja niejako wymusza przesiadkę na nowe rozwiązania, także w kwestii dostępnych portów. Aby dowiedzieć się, na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru laptopa, sprawdź poprzednie części naszego poradnika!

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×