Wyszukiwanie
zaawansowane »
2110

Nowa odsłona laptopa OMEN HP 15

Nowa odsłona laptopa OMEN HP 15

Niedawno HP zaprezentowało mową odświeżoną jednostkę dla graczy HP Omen. Coraz większe wymagania i zażarta konkurencja wymuszają na producentach laptopów nowe innowacyjne rozwiązania. Laptop OMEN to poważna propozycja którą powinni rozważyć mobilni gracze, a jego potężne komponenty i bezkompromisowa konstrukcja sprawiają, że możesz zmierzyć się z najbardziej wymagającą grą w praktycznie każdym miejscu.

 

Obudowa w nowej wersji HP Omen została gruntownie przemodelowana. Starszy model HP 15-ax posiada obudowę z licznymi zaokrągleniami, natomiast obecny model HP Omen 15-ce posiada obudowę znacznie ciemniejszą i bardziej kanciastą.  Uwagę przyciąga klapa która podzielona jest na cztery części pokryte wzorami. Niesamowicie dizajnersko wygląda również spód laptopa z trójkątnymi nóżkami niczym z science fiction. Centralnie umieszczony zawias łączący klapę z jednostką centralną, oraz otwory wentylacyjne po bokach obudowy do złudzenia przypominają model Lenovo Y520.  Klapa oraz kadłubek (spód laptopa) są plastikowe podobnie jak to miało miejsce w starszym modelu, natomiast pulpit roboczy (obszar dookoła klawiatury) jest aluminiowy. Aluminiowe wykończenie powoduje iż cała jednostka jest bardziej sztywna i mniej podatna na ugięcia klawiatury. Podobnie jak większość nowych modeli laptopów również HP Omen 15 nie posiada pokrywy serwisowej co znacznie utrudnia dostanie się do pamięci RAM czy dysku. Zwykły śmiertelnik nawet po odkręceniu 10 śrubek które podtrzymują dolną obudowę będzie miało problem do zajrzenia do środka gdyż obudowa jeszcze trzymana jest przez zatrzepy, które nie tak łatwo sforsować. Po otwarciu laptopa znajdziemy dwa gniazda pamięci RAM (SO-DIMM, DDR4), które w zależności od wybranej konfiguracji zamontowane mają 8,12 lub 16 GB. złącze pod dysk SSD M.2 (SATA 3 lub PCIe/NVMe), zatoka dysku 2,5", karta Wi-Fi oraz akumulator.

Klawiatura podobnie jak w starszym modelu jest podświetlana na czerwono poza czteroma klawiszami WSAD. które są podświetlane na biało, natomiast dzięki aluminiowemu pulpitowi posiada dużo większą sztywność i jest znacznie stabilniejsza co podczas grania ma bardzo duże znaczenie. Układ klawiszy również się zmienił na plus, większe klawisze funkcyjne i kierunkowe polepszaj właściwości użytkowe tego modelu. Klawiatura posiada idealny skok zarówno do grania jak i pisania.

Kolejnym przemyślanym rozwiązaniem w stosunku do starszego modelu jest zmiana touchpada z płytki dotykowej z integrowanymi klawiszami na tradycyjny gładzik z oddzielnymi przyciskami. Wymiary robocze touchpada to 10,2 x 5,7 cm.  Touchpad jest umieszczony troszkę poniżej pulpitu roboczego co powoduje że jest on zauważalny, jego powierzchnia jest lekko szorstka co poprawia dokładność w nawigowaniu palcem po powierzchni.

Wszystkie konfiguracje tego modelu zostały wyposażone w matowe matryce IPS o rozdzielczości FullHD 1920 x 1080. W jednym przypadku zastosowano matrycę Full HD 120 Hz z wsparciem technologii N-vidia G-Sync. Technologia G-SYNC dynamicznie dostosowuje częstotliwość odświeżania obrazu wyświetlacza do częstotliwości generowania klatek układu GPU. Pozwala to wyeliminować problem rozchodzenia się obrazu oraz zminimalizować opóźnienie i zacinanie się wyświetlanych treści. Wyświetlacze G-SYNC nie posiadają minimalnej częstotliwości odświeżania obrazu, a zmienna częstotliwość odświeżania jest obsługiwana aż do maksymalnej wartości obsługiwanej przez panel LCD. Technologia ta przewiduje, kiedy wyświetlona zostanie kolejna klatka i tak dostosowuje parametry funkcji overdrive panelu LCD, by wyeliminować efekt smużenia.

Producent do tego modelu przewidział najnowszą generację procesorów 4 rdzeniowych Intel Kaby Lake. Procesory Core o nazwie kodowej Kaby Lake to już siódma generacja udanych konstrukcji Intela. Podobnie jak poprzednia generacja procesory te pasują do podstawki LGA 1151. W stosunku do szóstej generacji (Skylake) charakteryzują się one pomniejszymi ulepszeniami i nieco zwiększoną wydajnością. Intel zdecydował się na wycofanie ze strategii Tick-Tock i Kaby Lake wciąż wykonane są w 14-nanometrowym procesie produkcyjnym.

Nowy model laptopa HP Omen 15 posiada nie tylko porty USB typu A, ale także USB 3.1 Gen 2 (port USB typu C wspierający DisplayPort i Thunderbolt 3 - tak jest przynajmniej w przypadku modelu z kartą grafiki GTX 1060 Max-Q). Thunderbolt 3 oferuje 2-krotnie większą przepustowość – ta wynosi już 40 Gb/s, co pozwala przesyłać np. dwa obrazy w jakości 4K (4096 x 2160 60 Hz) lub jeden w jakości 5K (5120 x 2880 60 Hz). Dla porównania, interfejs USB 3.1 oferuje przepustowość tylko 10 Gb/s, co nie jest wystarczające nawet dla jednego obrazu 4K. W laptopie tym znajdziemy również takie porty jak HDMI, mini DisplayPort, dwa gniazda audio i gniazdo LAN.

W HP Omen 15-ce zamontowano znane juz z innych modeli tego producenta głośniki Bang & Olufsen. Głośniki zostały zamontowane w przedniej części spodu laptopa. Jakość dźwięku jest dobra i zadowoli na pewno graczy.  Wielkim plusem tego modelu jest również akumulator 4-ogniwowy o pojemności 70Wh, który został zamontowany w tym modelu. W teście czytelnika Battery Eater jak podaje notebookcheck.pl udało się osiągnąć czas pracy na poziomie 4 godzin i 16 minut.

Nowy model HP Omen 15 na pewno zasługuje na uwagę mobilnych graczy. Jego futurystyczny wygląd spodoba się młodszym użytkownikom a pewnie znajdzie tez aprobatę w starszym gronie.  Dobra matryca w połączeniu z technologią N-vidia G-Sync oraz kartą graficzną GeForce® GTX 1060 (6 GB dedykowanej pamięci GDDR5) pozwolą cieszyć się wysokimi parametrami gier. Jest to jednostka która już wkrótce trafi do naszego sklepu.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×