Wyszukiwanie
zaawansowane »

Laptop dla Gracza Asus ROG Strix Scar 15

Laptop dla Gracza Asus ROG Strix Scar 15

Laptopy z serii Asus ROG Strix Scar 15 są jednymi z najlepszych 15-calowych laptopów z przeznaczeniem dla graczy.  Przewyższają swoimi możliwości serię ROG Zephyrus S15 również 15.6 cala, jak i masywniejszą 17,3 cala serię ROG Chimera.

       Najnowsza seria Strix Scar wprowadza zmiany w porównaniu do poprzednich wersji. Zmiany dotyczą nie tylko wizualnych aspektów, ale również przejście z procesorów Intel na procesory AMD Ryzen Zen
Na pierwszy rzut oka, ogólny wygląd obudowy nie zmienił się w stosunku do poprzedniej wersji. Gruby tył laptopa, potężne zawiasy i diody LED podświetlające obudowę.         Przyglądając się dłuższą chwilę, zauważyć można iż diody są krótsze po bokach, a tył jest bardziej płaski . Główna cześć pulpitu roboczego jest w pół przeźroczysta i widać podzespoły umieszczone w środku. Myślę, że te zmiany dodały nowemu modelowi jeszcze więcej " gamingowego design`u".  Wszystkie porty zostały przeniesione z poprzedniego modelu. Brakuje mi tutaj dwóch portów, jeden to Thunderbolt do szybkiego przesyłania plików z dysków zewnętrznych, a drugi to czytnik kart. No i oczywiście jak w pozostałych modelach Rog brak kamery internetowej .

    Jak twierdzi producent to laptop przeznaczony do grania, a nie prowadzenia bloga. Dolną część obudowy można w bardzo prosty sposób zdjąć, aby dostać się do chłodzenia, pamiętajmy, tylko że jest ona połączona z płytą główna dwoma tasiemkami, które dają zasilanie podświetleniu obudowy.
     Na duży plus zasługuje klawiatura w tym modelu, która jest mechaniczna z indywidualnym podświetleniem RGB każdego klawisza. Stuki klawiszy są bardziej słyszalne niż w poprzednich modelach, co może niestety utrudniać pracę podczas prowadzenia lekcji lub używając laptopa w bibliotece. Nowy ClikPad z funkcją gestów jest większy od poprzedniego modelu i brak w nim dedykowanych przycisków.

     

Przesuwanie i zaznaczanie jest odrobinę utrudnione, a touchpad ma zauważalnie mniejszą czułość. Nie mniej jednak,  zapewne większość z was do grania będzie używała myszki. Więc ten problem nie będzie uciążliwy.
Ekran w modelu G533QS, który otrzymałem do testów to panel IPS z rozdzielczością 1440p. Posiada bardzo głębokie kolory i szybki czas reakcji. Kontras 900:1 mógłby być trochę lepszy, ale ja i tak jestem zadowolony z efektów, nie miałem żadnego problemu pracując nawet w ciągu dnia.

     Warto pamiętać, aby podczas pracy na baterii wyłączyć opcję AMD Vari-Bright, w przeciwnym razie maksymalna jasność automatycznie spadnie z 312 nitów do zaledwie 247 nitów.
     Moja jednostka testowa została wyposażona w dysk SSD ADATA Swordfish NVMe o pojemności 2 TB. Według podań producenta prędkość odczytu i zapisu do tego dysku wynosi 1800 MB/s i 1200 MB/s co tak naprawdę nie jest świetnym wynikiem. Dyski takie jak WDC SN730 lub Samsung PM981a, mogą być dwa do trzech razy szybsze. Patrząc na cenę tego modelu, producent mógł już zastosować trochę szybsze dyski.
Przejście z RTX 2070 Super w zeszłorocznym ROG Strix Scar 15 G532L do naszego RTX 3080 spowoduje wzrost wydajności o około 20 do 40 procent. Nie wystarczy zbliżyć się do 165 klatek na sekundę, aby w pełni wykorzystać wyświetlacz 165 Hz 1440p, ale zrywanie ekranu i przeskakiwanie klatek są ogólnie mniej zauważalne, gdy średnia liczba klatek na sekundę przekracza 60, a zwłaszcza gdy włączona jest funkcja FreeSync.


     Układ chłodzenia w tym modelu składa się z podwójnych wentylatorów 45 do 50 mm, podobnie jak w G532, ale z sześcioma większymi i grubszymi miedzianymi rurkami cieplnymi. Hałas wentylatora jest ogólnie cichszy niż w G532.      Granie w trybie Turbo spowoduje hałas wentylatora na poziomie 50,5 dB(A), podczas gdy tryb Performance spowoduje hałas wentylatora na poziomie 46,8 dB(A). W związku z tym wentylatory muszą być na maksimum, aby wycisnąć jak najwięcej wydajności z procesora i karty graficznej. Pamiętajmy, aby ustawić system w trybie zrównoważonym lub cichym, gdy dodatkowa moc nie jest potrzebna, w przeciwnym razie wentylatory będą pulsować często i niepotrzebnie, aż do 37 dB(A).

     Podczas przeglądania lub przesyłania strumieniowego wideo w trybie cichym wentylatory zazwyczaj pozostają w zakresie od 30 do 32 dB(A) przy cichym tle 25,5 dB(A).
    Czas pracy na baterii jest świetny w przypadku laptopa do gier, ponieważ jest wydłużony o około 2 godziny jak w poprzednim modelu G532LWS, prawdopodobnie ze względu na większą baterię (90 Wh vs. 66 Wh). Jednak użytkownicy muszą włączyć tryb iGPU za pomocą Armoury Crate, a następnie ustawić system na Balanced lub niższy, aby korzystać z długiej żywotności baterii. Ładowanie od pustej do pełnej pojemności zajmuje nieco ponad 1,5 godziny.


Strix Scar 15 G533QS to znaczące ulepszenie w stosunku do G532LWS, który został wprowadzony na rynek zaledwie rok temu. Wydajność procesora jest o 30 procent szybsza, grafika jest o 30 procent lepsza, bateria jest większa i trwalsza, klawiatura i panel dotykowy zostały całkowicie odnowione, wentylatory są cichsze podczas grania, a nowy wyświetlacz 165 Hz 1440p doskonale spaja wszystko w całość. Jest jednak trochę grubszy, ale to pewnie nikomu nie  powinno przeszkadzać.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×