Wyszukiwanie
zaawansowane »
kolekcja novatech

Jak zabrać się do zakupu laptopa?

Jak zabrać się do zakupu laptopa?

Jak zabrać się do zakupu laptopa?

Przed zakupem laptopa musimy się zastanowić przede wszystkim nad wielkością matrycy. Wielkość matrycy to jeden z głównych elementów, który powinien wpływać na zakup sprzętu. Powinniśmy się zastanowić czy to ma być mała matryca (10", 12") średnia matryca (13", 15.6") bądź duża matryca (16", 18"). Najczęściej ludzie decydują się na zakup laptopa z matrycą 15.6". Po wyborze odpowiedniej matrycy zastanowić się trzeba nad pozostałymi parametrami i podzespołami laptopa.

Zacznijmy od wyboru procesora. Tak naprawdę mamy dwie firmy produkujące procesory w laptopach, Intel i AMD. Jeden jak i drugi producent posiada w swoim zapleczu szeroką gamę procesorów od nisko woltowych aż po super zaawansowane procesory dla profesjonalistów. Wybór procesora zależy do jakiej pracy będziemy wykorzystywać swojego laptopa.

Dla domu: Filmy, internet, przelewy bankowe, gry na facebooku, obróbka krótkiego filmu z wakacji to główne przeznaczenia laptopa w domu, a więc co za tym idzie najlepszą opcją procesorów będzie grupa Intel Core i3 lub ultramobilne procesory Intel i5. Jeżeli chodzi o producenta AMD to warto wybierać laptopy z procesorami A4 i A6

Dla biura: To głownie praca w arkuszach kalkulacyjnych, pismach i internecie, więc nie potrzebujemy tutaj zbyt wygórowanych procesorów. Multimedia schodzą na dalszy plan a większości przypadków takie laptopy w ogóle nie będą wykorzystywane do zabawy. Zwróćmy więc uwagę na procesory z grupy   Intel Pentium N3520 czy Celeron N2930 lub AMD E2.  

Dla gracza: To bardzo wymagająca kategoria i laptopom z takim przeznaczeniem zawsze będzie brakowało mocy . W przypadku gier najważniejszą rolę odgrywa karta graficzna która nie powinna być zintegrowana z procesorem. Laptop taki powinien mieć maksymalnie dużo pamięci Ram, ale jeżeli mowa o procesorach to powinniśmy patrzeć raczej na procesory z serii Intel i5 i Intel Core i7

Dla profesjonalisty: Graficy, inżynierowie lub montażyści video powinni wybierać najmocniejsze dostępne procesory na rynku. Tylko i wyłącznie procesory cztero rdzeniowe Intel Core i7 i procesory AMD A10

Nasza strona internetowa pozwala na odpowiedni wybór laptopa wystarczy w wyszukiwarce z lewej strony wybrać interesujący nas procesor a otrzymamy modele tylko i wyłącznie nas interesujące. Przy wyborze procesora zwróćmy uwagę na literkę która znajduje się na końcu oznaczenia procesora np.: Intel Core i5-4210U. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć litery U, N, M.

Ltera U- procesory ultramobilne najczęściej spotykane w laptopach z mniejszą matrycą, ich główna zaletą jest niski pobór mocy a co za tym idzie wydają mniej ciepła. Procesory można spotkać również w ultrabookach które nie wymagają skomplikowanego chłodzenia układu graficznego jak i procesora.  

Litera N - oznacza układy energooszczędne wykorzystujące platformę Bay Trail.

Litera M - oznacza procesory mobilne, wysoka wydajność oraz spore zapotrzebowanie na energię. Zwiększony pobór energii powoduje wzrost temperatury a więc procesory te wymagają odpowiedniego chłodzenia.

Procesory dla profesjonalistów mogą również zawierać dwie litery w oznaczeniu procesora na przykład HQ ( przylutowanie procesora bezpośrednio do płyty głównej) lub MQ (oznacza iż procesor osadzony jest w podstawce)

Procesory również mogą mieć zintegrowaną kartę graficzną w jednej kości. Co to oznacza? Nie są to karty graficzne, które spełnią oczekiwania wymagających graczy, ale dla normalnej pracy biurowej czy użytku domowego w zupełności nam wystarczą.

Po wyborze matrycy i procesora oraz sprecyzowanie przeznaczenia laptopa (gry, dom, biznes) musimy zastanowić się nad naszym budżetem i przeanalizować ile chcemy wydać pieniędzy naszego wymarzonego laptopa. Mając możliwość przeznaczenia większej gotówki wybierzemy laptop z większym dyskiem twardym gdzie będziemy mogli zapisywać więcej danych. Jeżeli potrzebujemy mieć szybki dostęp do danych wybierzmy coraz częściej spotykane dyski SSD. Duże dyski SSD (512 GB, 1TB) na chwile obecną są to jeszcze bardzo duże koszty w granicach 1500 zł. Prędkość pracy na tych dyskach jest nie porównywalnie szybsza od tradycyjnych dysków talerzowych. Najważniejszą zaletą dysków SSD jest brak ruchomych elementów, a więc cichszą pracą o wiele większą odpornością na mechaniczne uszkodzenia.

Przedostatnim kryterium które ma również znaczenie na prędkość pracy laptopa, jest wybór odpowiedniej ilości pamięci operacyjnej RAM. Tutaj również nie ma żadnych filozofii, im więcej tym lepiej.

Na zakończenie zostaje nam jeszcze wygląd laptopa. Tutaj mamy do wyboru różne kolory obudowy. Laptopy mogą mieć podświetlane klawiatury. Zdarzają się laptopy z aluminiową obudową, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Świat Laptopów ma tak dostosowaną wyszukiwarkę aby każdy mógł wybrać coś dla siebie. Wystarczy pozaznaczać parametry o których opisałem a wyszukiwarka zaprezentuje nam dostępne serie modelowe. Po wyborze odpowiedniej serii będziemy mieli dostępne konfiguracje które już tylko zależą od naszego budżetu. Mamy nadzieje że nasz przewodnik pomógł w podjęciu decyzji, jeżeli mają Państwo jeszcze jakieś wątpliwości co do zakupu laptopa to nasi handlowcy są do dyspozycji i z pewnością pomogą wybrać najlepszą ofertę.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×