Wyszukiwanie
zaawansowane »
totalna wyprzeddazwaski
2000x165marzenia

Co powinien posiadać dobry laptop? Jak dobrze zainwestować pieniądze?

Co powinien posiadać dobry laptop? Jak dobrze zainwestować pieniądze?

Gdy pragniemy kupić sprzęt elektroniczny, w tym także wymarzony laptop, mnogość ofert może sprawić, że trudno będzie nam podjąć właściwą decyzję bez wcześniejszego zgłębienia tematu. Warto takie działania wykonać wcześniej, określić swoje własne potrzeby i dowiedzieć, jakie cechy powinien posiadać dobry laptop, a następnie poszukać ich w proponowanym w sklepach sprzęcie, zgodnie z naszymi możliwościami finansowymi, aby móc cieszyć się z funkcji dopasowanych do naszych oczekiwań.

Rodzaje dysków twardych

Kupując laptopa możemy wybrać najczęściej urządzenia z dyskiem twardym HDD oraz SSD. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z nieco starszą technologią, która charakteryzuje się sporą pojemnością i jest przystępną cenowo opcją. Droższym zakupem, choć dającym większą szybkość pracy, jest druga z wymienionych opcji. Najdroższą i najbardziej kompletną propozycją jest zakup wersji hybrydowej, czyli komputera przenośnego z dyskiem twardym SSHD.

Zastosowana w laptopie rozdzielczość ekranu

W zależności od planowanego zastosowania urządzenia do gier, tworzenia grafiki czy jedynie oglądania filmów spore znaczenie ma rozdzielczość ekranu. W większości przypadków nasze potrzeby zaspokajać będzie obraz w jakości Full HD, czyli 1920 x 1090 pikseli, choć dla bardziej wymagających osób, których praca wymaga jeszcze lepszych parametrów, możliwe jest pozyskanie sprzętu o jeszcze bardziej zaawansowanych możliwościach. Wśród najnowszych opcji jest obecnie rozdzielczość w zakresie 4K.

Ważny parametr - pamięć RAM

Gdy myślimy o wydajności dobrego laptopa, w dużej mierze decyduje o tym właśnie ilość zastosowanej pamięci RAM. Do spełniania podstawowych wymagań w tym zakresie najlepiej jest dobrać sprzęt o wartości co najmniej 8 GB, jeśli zależy nam na sprawnym przeglądaniu internetu czy oglądaniu filmów. Gdy nasze potrzeby są bardziej zaawansowane i zamierzamy komputer wykorzystywać do bardziej profesjonalnych celów, warto wtedy skupić się na jeszcze lepszych rozwiązaniach, które będą posiadały 2 lub 4 razy lepsze parametry.

Serce dobrego laptopa – procesor

O najważniejszych działaniach komputera przenośnego decyduje jego centralna część zarządzająca, czyli procesor, dlatego też jej dobór również powinien być istotny i przemyślany. Na rynku można spotkać przede wszystkim dwóch wiodących producentów tych podzespołów, czyli firmy Intel oraz AMD, który produkty są godne polecenia dla użytkowników urządzeń elektronicznych. W przypadku tej pierwszej firmy opcją wartą rozważenia jest zakup jednego z produktów z serii Core, które są przeznaczone są dla osób szukających lepszych parametrów i większej wydajności od swojego laptopa.

Wiele o przeznaczeniu danego sprzętu mówi nam oznaczenie, jakie możemy spotkać przy specyfikacji danego procesora. Dzięki temu szybko możemy określić, czy dany sprzęt będzie odpowiedni do naszych potrzeb. Do codziennej pracy, która nie wymaga rozbudowanych możliwości graficznych sprawdzą się laptopy niskonapięciowe z oznaczeniem U. W przypadku większych potrzeb związanych z obsługą zaawansowanych aplikacji, lepiej jest wybrać chociażby sprzęt o parametrze H czy X.

Bateria i jej czas pracy

W przypadku chęci wykorzystywania laptopa w najróżniejszych lokalizacjach, z pewnością ważną cechą jest długość pracy baterii, dzięki której będzie można pracować na komputerze przenośnym bez podłączenia do źródła prądu. Wówczas warto przede wszystkim zwrócić uwagę na jej pojemność, która będzie decydowała o efektownym czasie jego wykorzystywania. W przypadku dobrych sprzętów powinna ona wynosić co najmniej 6-7 godzin, choć trzeba też pogodzić się z faktem, że zastosowanie zaawansowanych podzespołów do obsługi grafiki będzie generowało również większe zużycie energii.

Pozostałe elementy

W zależności od potrzeb każdego użytkownika przenośnego komputera, ważne mogą być również inne elementy, na które warto zwrócić uwagę. Dla niektórych będzie to również niska waga, decydująca o wygodzie transportu sprzętu, dla innych dobrym laptopem będzie również sprzęt posiadający kartę graficzną, która pozwoli na obsługę najnowszych gier czy wykorzystywanie najnowszych programów do obróbki fotografii czy filmów. Z pewnością również nie warto oszczędzać na dobrym laptopie, gdy chcemy, aby nam służył przez dłuższy czas i realizował nasze potrzeby zawodowe oraz prywatne.

Komentarze

Informacja

Aktualnie brak komentarzy.

Dodaj komentarz

×